untitled.png22

فرزند تک

توجه داشته باشید صد درصد کودکان تمام ویژگیهای زیر را ممکن است نداشته باشند اما این ویژگی ها شایع ترین ویژگی کودکان تک میباشد:
بچه های تک با یک مقدار ویژگی های خاص بزرگ میشوند، وقتی ما دو بچه داریم اونها تمام مدت با هم هستند در صورتی که کودک تک مجبور هست تمام مدت با پدر و مادرش باشد.
بیست درصد فرزندان تک میتواند در زمینه های علمی بدرخشند اما هشتاد درصد از انها معمولا مشکلاتی پیدا میکنند که اگر خواهر و برادر داشتند این مشکلات نبود. فرزند تک معمولا رابطه برابر را یاد نخواهد گرفت بنابراین یا نقشی که بازی میکنه یا دختر بچه ست یا مادربزرگ نود ساله. پدر و مادری که انتخاب میکنند بک بچه داشته باشند یا مضطربند یا کمال گرا یا از ازدواجشان راضی نیستند.
بچه های تک بیشتر تخیلاتی رویایی هستند. بیشتر منزوی هستند. معمولا یا فرمان بردارند یا فرماندار و این در مورد زندگی زناشویی هم ادامه پیدا میکند.
خواهر و برادر همیشه هم را دارند بازی میکنند دعوا میکنند حرف میزنند اما فرزند تک یا با پدر و مادر همبازی و همصحبت است یا تنهاست.
فرزندان تک در برخی زمینه ها بسیار خوب رشد میکنند و در برخی زمینه ها رشد بسیار بسیار کمی دارند و میدانیم ویژگی اصلی انسان سالم در دنیای امروز انسانی است که هم تکاملی است و هم تعادلی. یعنی تمام جنبه های وجودی او که امروزه حداقل ۷ زمینه رشد را میشناسیم متناسب سن او میبایست رشد کند.
کودک وقتی با بزرگسالان در تماس است اسیب میبیند. چون خواهر و برادری نداشته گاهی مجبور است ادای کودکان رو در بیاورد گاهی ادای بزرگسالان را. بچه ها در رابطه با خواهر و برادرشون رشد می کنند، چون با اونها در یک رابطه ی برابرند. کودکی که با بزرگسالان بزرگ میشود چون تنها نادان، ناتوان، اشتباه کار و نیازمند اونجا هستند و خودشان ان را میدانند دچار اعتماد به نفس منفی و اضطراب شدید میشوند.
فرزندان تک رابطه برابر را یاد نمیگیرند زیرا همیشه با بزرگتر از خودشان ارتباط دارند و اگر دقت کنید در بازیها یا به دنبال بزرگتر از خود میروند یا به دنبال کوچکتر از خود هستند و به همین خاطر بعدها در روابط دوستانه در مدارس که با هم سن و سالانشان هستند دچار اشکال شده و شاید آسیبهای جبران ناپذیری ببینند ولی اگر برادر یا خواهر با فاصله سنی بین ۲۰ تا ۳۵ ماه داشته باشند در صورت رعایت درست قوانین پرورش و تعلیم و تربیت توسط پدر و مادر کمک خواهد کرد که کودکانمان رابطه برابر را فرا بگیرند و بتوانند با همسالان خود ارتباط سالم و دوستانه برقرار کنند. اما
سیستم خانواده تک فرزندی خطر فرماندهی وفرمانبرداری است و اصولا رابطه های نابرابر رو ترویج میکند و به همین دلیل جامعه کمونیستی مثل چین سیستم تک فرزندی را ترویج میدهد.
ویژگی بچه تنها تخیلی بودنشان است چون باید توی اتاق چشم به سقف بیاندازد و خیال بکند.
بچه تک معمولا گرایش به پیروی دارد و اگر این گرایش رو داشته باشد مدام به بقیه توجه میکند و از طریق تقلید سعی در یاد گیری دارد. بچه های تنها معمولا اهل تقلید از دوستانند.
اگر به هر دلیلی امکان داشتن فرزند دوم را ندارید مهمترین نکته اینست که تا جایی که میتوانید فرزند تک خود را در ارتباط با دوستان هم سن و سالش قرار دهید و به او کمک کنید تا بتواند بیشتر روز خود را در هر سن و سالی که هست با دوست خود بگذراند.
کودکان تک معمولا مضطرب، دچار شرم و خجالت و کمال پرست هستند. برای همین من با بچه تک موافق نیستم. دو یا سه بچه رو توصیه میکنم.
اگر به هر دلیلی یک بچه دارید، تمام سعی خود را بکنید کمتر با بزرگسالان و بیشتر با همسالانش وقت صرف کند. مهد رفتن را به صورت هر روز قبل از سه سالگی اغاز کنند و از شش سالگی عضو ورزش گروهی باشند و در میدان بدوند و بدرخشند.

About admin

Check Also

index

اگر کودکتان مدام حوصله اش سر می‌رود .

بله کودک شما می تواند خودش یاد بگیرد با دوراهی های زمان بیکاری چه کند. ...

yy4

بازیهای کامپیوتری را می توان کنترل کرد!!

بسیاری از متخصصین معتقدند که بهتر است کودکان زیر ۳ سال اصلا با کامپیوتر و ...

images

ایده آل یا حداقل

ببینید عزیزان ممکنه الان یک خودروی پیکان مدل۴۷ برای یک خانواده بسیار فقیر که در ...

index

چرا فرزندم به حرفم گوش نمی کند؟

✅به جای حرف زدن از او سوال می پرسید. اگر می خواهید بچه از قوانین ...

images

برای مهار بدرفتاری و بی انضباطی کودک چه راهکارهایی را در نظر بگیریم؟

۱- محدودیت معینی برای رفتار کودک در نظر بگیریید. ۲- رفتارهای پسندیده کودک را تحسین ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *