800_fcb800dab88f6ac

اختلال وسواسی اجباری (Obsessive-Compulsive Disorder)

800_fcb800dab88f6acاختلال وسواس اجباری که با نام OCD هم شناخته می‌شود از دو بخش ساخته شده است: وسواس و اجبار.
خوب است بدانید که نیاز نیست کسی هم دچار وسواس و هم اجبار باشد تا به اختلال وسواسی اجباری دچار گردد. پس حضور یکی از وسواس و اجبار به تنهایی کافی است.
اختلال وسواسی اجباری، اختلال روانی است که فرد دچار افکار و دغدغه‌های ذهنی و آزاردهنده‌ای است که برای کاهش و جلوگیری از آن ناچار به انجام رفتارهایی خاص و گاه تکراری می‌شود تا به آسودگی و آرامش دست یابد.
وسواس‌ یا Obsession افکار ذهنی هستند که به ذهن فرد یورش می‌آورند و باعث می‌شوند فرد عصبی، مضطرب، هراسان و آزرده شود.
وسواس‌ها خود را به ۳ گونه نشان می‌دهند:
۱- افکار
۲- ترس‌ها
۳- ایماژها یا تصاویر ذهنی

۱- افکار
افکار وسواسی واژه‌هایی هستند که همیشه در ذهن فرد حضور دارند و تکرار می‌شوند. برای نمونه اگر فرد چیزی را لمس کند که آلوده و کثیف باشد شاید این فکر در ذهنش تکرار شود که: «اگر هم اکنون دست هایم را شست وشو نکنم بیمار خواهم شد». برخی از افکار وسواسی خود را مانند شک و تردید یا دغدغه نمایان می کنند. برای نمونه تردید درباره‌ی این که آیا درها را قفل کرده‌ام یا نه؟ یا دغدغه درباره ی این که مبادا لباس‌های درون کمد مرتب چیده نشده باشند.

۲- ترس‌ها
ترس‌های وسواسی عبارتند از: احساسات، انگیزه‌های ناگهانی یا نگرانی‌هایی درباره‌ی این موضوع که مبادا کاری نابجا، ناهنجار، ناپسند و ناشایست انجام داده شود. برای نمونه شاید فرد از این بترسد که به یکی از عزیزانش آسیب بزند یا هر کاری را آن‌گونه که درست می‌داند به انجام نرساند. نمونه‌ای دیگر برای ترس‌ها این است که فرد نگران است که مبادا در میان گفت‌و‌گو با دوستش او را کتک بزند. یا هنگام رانندگی ماشیشنش را به درخت بکوبد.

۳- ایماژها (Images) یا تصاویر ذهنی
تصاویر ذهنی ناخوانده و مزاحم هستند که در ذهن شکل می‌گیرند و بیش‌تر صحنه‌ها و رخدادهایی پرخشونت، غیراخلاقی، عجیب و غریب و ناپسند را نشان می‌دهند. تصاویر ناراحت کننده شامل صحنه‌هایی درباره‌ی آمیزش با حیوانات، کودک آزاری، آدم‌کشی یا شکنجه هستند.

واژه‌ی وسواس یا Obsession بیش‌تر نشان دهنده‌ی این است که فرد روی چیزی لذت‌بخش یا مطلوب تمرکز حواس دارد و به آن علاقه‌مند است. برای نمونه وسواس ماهی‌گیری، وسواس گردآوری تمبر، وسواس یادگیری انگلیسی، وسواس هنر و … . اما در اختلال وسواسی – اجباری، واژه‌ی وسواس به علایق مثبت ربطی ندارد. پس منظور از وسواس در روان‌شناسی مسائل مثبت نیست بلکه چیزهای منفی و آزاردهنده است.

حال در ادامه مطلب سراغ اجبار می رویم.اجبار چیست؟ اختلال اجباری چیست؟
اجبارها یا Compulsions کارها و رفتارهایی هستند که فرد احساس می‌کند ناچار و مجبور است که انجام دهد تا بتواند از وسواس‌ها رهایی یابد .
این کارها بیش‌تر شکل رفتار فیزیکی (Behavior) به خود می‌گیرند. برای نمونه شستن دست‌ها، بررسی شیوه‌ی همیشگی و تکراری پیاپی قفل درها و پنجره‌ها یا مراسم با تشریفات ویژه…
مهشید آقاجان بیک
روانشناس کودک و نوجوان

About admin

Check Also

IMG_20170828_153055

“اتیسم در جامعه ” پارک ملت

Screenshot_20160828-235937

مصاحبه با دکتر هوشنگ میرزایی در شبکه سلامت برنامه ” سلام زندگی “

مصاحبه با دکتر هوشنگ میرزایی در شبکه سلامت برنامه ” سلام زندگی ” تاریخ ۹۵/۰۶/۰۷ ...

thI1Q1B4LP

علت پر حرفی کودکان

یکى از مهم ترین علت های پر حرفی در کودکان حس کنجکاوی و تمایل به ...

1

عناوین کارگاهها

images

عنوان کارگاهها

تیم موسسه بازی درمانی هفت سنگ متشکل از روانشناس کودک، روانپزشک، کاردرمانگر، گفتاردرمانگر،توانبخشی و جسمی ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *